Kulturalny Targ Biesiadny w Lublinie

Kulturalny Targ Biesiadny w Lublinie | Targ Śniadaniowy | Pokazy warsztaty kulinarne

Zazwyczaj jest tak, że to co do Polski przychodzi ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych lub gdzieś za zachodnią granicą naszego kraju. My Polacy łapiemy niemalże wszystko co zakotwiczyło na zachodzie. Od portali społecznościowych po modne ciuchy, kuchnię, styl życia. I uważa się, że jeśli coś się przyjęło w USA, najprawdopodobniej przyjmie się także w naszej ojczyźnie. Czy jednym z przykładów może być tzw. targ śniadaniowy?

Targ śniadaniowy może mieć formę pojedynczego wydarzenia lub cyklicznych spotkań na świeżym powietrzu, gdzie można miło spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi i spróbować rozmaitych produktów spożywczych oraz napojów. Pomimo nazwy „targ śniadaniowy” wydarzenie to nie rozpoczyna się wczesnym rankiem jak to bywa z targami spożywczymi. Raczej chodzi o to aby w weekend porządnie wyspać się i dopiero pójść w plener gdzie czeka na nas mnóstwo smakołyków i atrakcji. Bez względu na to, czy nazwiemy to targ śniadaniowy czy biesiadny najważniejsze jest idea. 

Kulturalny Targ Biesiadny w Lublinie


Tego typu wydarzenia odbywają się już cyklicznie w wielu miastach Polski: Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków czy Trójmiasto. Idea targów śniadaniowych rozchodzi się dość szybko po innych miastach. Przykładem może być tutaj najbliższe wydarzenie pt. Kulturalny Targ Biesiadny, organizowane w Lublinie w dzielnicy LSM w dniach 1-2 sierpnia 2015 r.

Kulturalny Targ Biesiadny w Lublinie | Targ Śniadaniowy | Pokazy warsztaty kulinarne

Udało mi się podpytać jedną z organizatorek o co w ogóle chodzi w KTB. 

Dawid Furmanek:
Czym jest, a czym na pewno nie jest Kulturalny Targ Biesiadny? Do kogo skierowane jest to wydarzenie?

Dagmara Staniewska:
Kulturalny Targ Biesiadny w założeniu jest miejscem stworzonym dla spotkań pobudzających apetyt  nie tylko kulinarny. To przestrzeń i pretekst do pobycia razem w gronie przyjaciół, rodziny, znajomych. Proponujemy piknikowanie przy akompaniamencie towarzyszących wydarzeń – warsztatów, degustacji , spotkań wśród ludzi, którzy z pasją gotują i tworzą. Targ jest miejscem otwartym dla  wystawców pragnących podzielić się swoim pomysłem na życie.  Zatem nasi goście mogą spodziewać się wszystkiego. Doznania jednak będziemy dawkować i dobierać z uwagą.

DF:
Jaka idea przyświeca temu wydarzeniu? 

DS:
Główną ideą wydarzenia jest integracja… sąsiadów, przyjaciół, rodzin, mieszkańców. Kulturalny Targ Biesiadny to nowe miejsce na kulinarnej i artystycznej mapie Lublina, prezentacja i promocja twórców, projektantów, producentów i sprzedawców. Założeniem przedsięwzięcia jest wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców, stworzenie warunków do spotkań, piknikowania, rodzinnej zabawy i odpoczynku oraz rozwoju więzi sąsiedzkich. Ma być chillout’owo i niezobowiązująco.

DF:
Kim są organizatorzy KTB?

DS:
Organizatorkami są trzy koleżanki z „podwórka lubelskiego”, które z sentymentu do Lublina, z szacunku dla lubelskiej kultury i tradycji postanowiły stworzyć przyjazną mieszkańcom i miastu platformę kulturalno-kulinarną. Mamy za sobą różne doświadczenia zawodowe, ale wspólną wiarę w powodzenie tego projektu. 

DF:
Kto i jak może zaangażować się w to wydarzenie - wystawcy, sprzedawcy?

DS:
Przewodnim tematem spotkań jest wyśmienite jedzenie i kulisy jego powstawania, przepisy, lokalne tradycje i kultura jedzenia. Z równym jednak zaangażowaniem poszukujemy również wystawców, którzy chcą dzielić się swoją pasją działania i tworzenia.  Precyzować nie chcemy bo obawiamy się, że to może jedynie ograniczyć potencjał, który tkwi w ludziach. 

DF:
Dlaczego KTB w Lublinie? Sąd wziął się pomysł na to wydarzenie właśnie w Lublinie.

DS:
Jesteśmy z Lublina i chcemy, żeby to miasto miało wszystko. Jeśli możemy mu coś podarować, czemu nie wykorzystać potencjału? Dodatkowo, zarówno jako wystawcy, jak i organizatorzy mamy doświadczenie z podobnym przedsięwzięciem w Warszawie. Stało się ono naszą inspiracją. Uważamy, że mieszkańcy Lublina zasługują na podobne miejsce budzące apetyt do spotkań.

DF:
Dlaczego warto organizować takie wydarzenia w szczególności w Lublinie?

DS:
Bo Lublin jest wyjątkowym miastem głodnym doświadczeń! Jesteśmy pozytywnie zaskoczone przychylnością z jaką spotyka się pomysł powołania do życia KTB, nie tylko teoretyczną przychylnością! Dom Kultury LSM otworzył dla nas swoje drzwi. Tu czujemy się zaopiekowane i zrozumiane. Generalnie spotykamy się z niezwykła otwartością. Już teraz możemy zdradzić, że na etapie organizacyjnym poznałyśmy wielu fantastycznych ludzi.  A przede wszystkim Lublin, jak mało które miasto, ma się czym pochwalić jeśli chodzi wysoki poziom gościnności kulinarnej. I na tym bazując - w kameralnej atmosferze - postaramy się jak najgodniej podjąć naszych gości. 

DF:
Jakie organizatorzy mają plany na przyszłość odnośnie KTB?

DS:
Marzymy, by to najbliższe inauguracyjne wydarzenie było cyklicznym, coweekendowym miejscem spotkań i doznań. W sezonie niepiknikowym planujemy przenieść większość wystawców pod dach gościnnego Domu Kultury LSM.

DF:
Przypomnijmy, kiedy odbywa się najbliższy Kulturalny Targ Biesiadny w Lublinie i gdzie można uzyskać więcej informacji na temat tego wydarzenia?

DS:
Zapraszamy już w dniach 1-2 sierpnia w godzinach 10:00-18:00 na terenie Domu Kultury LSM. Po więcej szczegółów sięgnijcie na nasz fanpage: https://www.facebook.com/kulturalnytargbiesiadny?fref=ts

Sprawdź jak trafić na Kulturalny Targ Biesiadny w Lublinie:3 komentarze :

Anonimowy pisze...

Fajnie byłoby umieszczać takie wydarzenia na jakiejś wyspecjalizowanej stronie. Sprawdźcie, tutaj więcej wydarzeń kulturalnych.

Laura Nowak pisze...

świetny event :)

Dawid Furmanek pisze...

Dziękuję Ci, Lauro, za miłą informację zwrotną : )

Prześlij komentarz