Przepis na idealną pizzę

Jaka powinna być idealna pizza? Przepis na idealną pizzę | Gdzie jest najlepsza pizza w Polsce w Lublinie | Jaki ser do pizzy | Przepis na ciasto na pizzę do pizzy | włoska cienka pizza | sprawdzony sos | Pizza z pieca opalanego drewnem Lublin | Gdzie na pizzę w Lublinie Warszawie Krakowie Poznaniu Wrocławiu Gdańsku | Dawid Furmanek kucharz bloger kulinarny mEATing warsztaty pokazy kulinarne w Polsce studio kulinarne

Pizza - potrawa kuchni włoskiej, która swoje początki ma już w starożytnej Grecji. Pizza jest jednym z najpopularniejszych dań na całym świecie i najczęściej zamawianą on-line/telefonicznie potrawą w kraju nad Wisłą. Gdzie się nie rozejrzeć, widzimy pizzerię. Z kolei restauracje, które mają w swoim menu głównie np. potrawy polskie, także dokładają do swojej karty pizze. Dlaczego? A no na przykład dlatego, że skoro im "nie idzie", to dołóżmy pizzę i klientów już mamy. Oczywiście są lokale, które już od początku swojego istnienia sprzedają pizzę bo wiedzą, że jest to produkt sprawdzony i zawsze znajdzie się jakiś amator tego pszennego placka. Ale przy tak dużej konkurencji na rynku jak zrobić idealną pizzę? Jaka powinna być aby z ręką na sercu móc powiedzieć - to jest najlepsze co mogliśmy zaoferować klientom?

Przepis na idealną pizzę


Pizza z pieca opalanego drewnem czy z pieca elektrycznego?


Ale najpierw ważna rzecz - gdzie pizza będzie lepsza - tam gdzie pieką ją w piecu opalanym drewnem czy z tradycyjnego już pieca zasilanego energią elektryczną? Tych lokali z opcją pierwszą jest bardzo mało ale widać, że te miejsca reklamują się, iż jest to najlepsza pizza... bo z pieca opalanego drewnem. Eureka! No po prostu bajka. Więc wystarczy tylko zakupić / zbudować taki piec i cały rynek gastro-pizzy jest nasz. No chyba nie bardzo. Pieczenie pizzy w takim piecu jest szalenie trudne - ciężko utrzymać zawsze tę samą temperaturę, równomierne pieczenie. Należy bacznie pilnować czy pizza nie jest z jednej strony prawidłowo wypieczona, a z drugiej czy nie jest wręcz spalona. Łatwiej uzyskać optymalny efekt przy piecach elektrycznych gdzie grzałka robi największa robotę, pilnując naszej właściwej temperatury. Rzecz jasna - tu też trzeba pilnować i doglądać aby równomiernie wypiekała się pizza. Zatem nie jest najważniejsze w jakim piecu - liczy się efekt końcowy.

Ale co nam po piecu jeśli nie wiemy co jest najważniejsze w pizzy?


To jest właśnie moje ulubione pytanie, które zadaję osobom podającym, że w miejscu/lokalu XYZ jest najlepsza pizza. O szybką odpowiedź nie jest łatwo. Zadaję pytanie pomocnicze - jakie są podstawowe składowe pizzy? No jasne - ciasto, sos, ser. I basta! Więc teraz odpowiadając na pytanie "co jest najważniejsze w pizzy" słyszę oczywiście od jednej osoby - ciasto. Od innej, że sos. Ktoś dorzuci, że najważniejszy jest ser. A jak jest naprawdę? Żadna z tych rzeczy nie jest jedną, jedyną najważniejszą rzeczą w pizzy!

Okej, odpowiadam moim rozmówcom adekwatnie:
- Co z tego, że masz idealne ciasto (recepturę na nie szlifował ktoś latami, używa najlepszej mąki i drożdży) jeśli masz beznadziejny sos albo jest go za dużo/za mało, albo masz lichej jakości ser, który ciągnie się jak niekończąca się guma?

- Co z tego, że masz idealny sos zrobiony z włoskich pomidorów, nie za gęsty, nie za rzadki i co ważniejsze - wiesz ile go wylać na surowe ciasto do pizzy ale masz ciasto gumiaste, grube jak gąbka do mycia naczyń, a i ser wybrakowany?

- Co z tego, że ściągasz najlepszy z możliwych serów do swojego lokalu, nawet nie kupujesz już gotowego startego sera ale sam codziennie rozdrabniasz go i masz już takie wyczucie w dłoni, że odmierzasz bez problemu idealną porcję tartej mozzarelli, jeśli ciasto jest niedopieczone równomiernie, jest zbyt cienkie aby utrzymać sos i dodatki lub zbyt grube oraz niekoniecznie puszyste? Albo, nie daj Boże, ciasto jest tak paskudne, że musisz jeść pizzę przy pomocy noża i widelca?! O zgrozo! Jedzenie pizzy w ten sposób świadczy tylko o tym, że ta pizza nie jest warta ani jednego kęsa!

Jaka powinna być idealna pizza? Przepis na idealną pizzę | Gdzie jest najlepsza pizza w Polsce w Lublinie | Jaki ser do pizzy | Przepis na ciasto na pizzę do pizzy | włoska cienka pizza | sprawdzony sos | Pizza z pieca opalanego drewnem Lublin | Gdzie na pizzę w Lublinie Warszawie Krakowie Poznaniu Wrocławiu Gdańsku | Dawid Furmanek kucharz bloger kulinarny mEATing warsztaty pokazy kulinarne w Polsce studio kulinarne

Jaka powinna być idealna pizza?


Jak widzicie, nie można skupić się tylko na jednym elemencie, myśląc o idealnej pizzy. Należy wziąć pod uwagę to, że podstawowa pizza składa się z trzech wpływających na siebie elementów - ciasta, sosu i sera. Za każdym razem robiąc pizzę należy porządnie zastanowić się czy aby proporcje miedzy tymi trzema składnikami są zrównoważone? Czy mam odpowiednie cienkie ciasto, które "przyjmie" odmierzoną porcję sosu o właściwej konsystencji? Czy moja miara, jaką najczęściej jest dłoń, dzierży adekwatną gramaturę sera? Czy po upieczeniu pizzy poczuję kruchość ciasta, będę czuć smak pomidorów? Czy ten ser nie przysłoni całkowicie sosu, co może sprawić, że cały placek będzie lejący, zbyt mokry i będę potrzebować sztućców do konsumpcji pizzy?

Podsumowując krótko. Przepisem na idealną pizzę jest balans, harmonia proporcji między ciastem, sosem i serem. Tyle i aż tyle aby zrobić idealną pizzę! 


4 komentarze :

lublin pisze...

Pizze próbowałam zrobić 5 razy i ani razy nie wyszło mi dobre ciasto, za każdym razem strasznie się kleiło, pomimo że korzystałam z różnych przepisów :/ Czy masz jakiś sprawdzony przepis?

Dawid Furmanek pisze...

Może spróbuj na początku ten przepis, o którym pisałem już jakiś czas temu - http://rightbehindthekitchen.blogspot.com/2012/07/pizza-raz-jeszcze.html

Ania pisze...

Przepis i ja chętnie przeczytam, bo mój mąż ostatnio ma ochotę na pizze domowej roboty, a ja jakość nie mam zapału bo boję się że ciasto nie wyjdzie;(

Arek pisze...

O tak! to jest właśnie to czego potrzebuję! Idealna pizza! :D

Prześlij komentarz