Ugotowany (Burnt) - czy warto obejrzeć?

Subiektywna recenzja filmu Ugotowany Burnt Adam Jones 2015 / review / Bradley Cooper aktor
źródło-allindiablog.org
Rzadko chodzę do kina. Jeśli już to staram sie wybierać polskie produkcje. Tym razem wybrałem film oczywiście bliski moim zainteresowaniom. A o co chodzi w filmie? Adam Jones (Bradley Cooper) jest mega utalentowanym szefem kuchni, który w poprzedniej restauracji w Paryżu odniósł sukces, zdobywając dwie gwiazdki Michelin. Jednak przegrał ze swoimi słabościami - alkohol, narkotyki, kobiety i długi doprowadziły do tego, że musiał opuścić Stary Kontynent, wytrzeźwieć, odpokutować za swoje czyny i krzywdę jaką wyrządził bliskim mu osobom. Chce się jednak zrehabilitować przed samym sobą i światem, podejmując próbę stworzenia nowej restauracji, która odniesie spektakularny sukces w Londynie. Czy mu się udało? Czy zdobył najwyższe trofeum w świecie kulinariów wg Przewodnika Michelin


Subiektywna recenzja filmu Ugotowany (Burnt)


Napisy końcowe, wszyscy zbierają się z foteli i wychodzą z sali kinowej. Kurza twarz, o czym był ten film? O gotowaniu? O tym jak powstają jakieś pomysły na potrawy? Może o tym jakie jest życie kucharzy, z czym borykają się  na co dzień w kuchni? Chyba nie do końca. 

Jest to film o wzlotach i upadkach człowieka. Film o słabościach, dążeniu do perfekcji, determinacji. Film, który niby jest komedią i dramatem trochę namieszał w mojej głowie. Było kilka momentów śmiesznych, typowych dla lekkiej komedii, były także chwile wzruszające kiedy łezka kręciła się w kąciku oka, a do kina jakby weszła gąska i osiadła na mojej skórze... 

Subiektywna recenzja filmu Ugotowany Burnt Adam Jones 2015 / review / Bradley Cooper aktor Sienna Miller
źródło-blackfilm.com


Oceniając cały film myślę, że jest to w zdecydowanej większości dramat. Przez pryzmat zawodu kucharza ukazane są problemy i możliwości wielu osób - jak pogodzić swoje ambicje zawodowe, samouwielbienie, braki zrównoważonego autokrytycyzmu, pogoń za byciem numer jeden w branży, z zachowaniem jakiegoś pierwiastka człowieczeństwa, godności ludzkiej? Jak w tym wszystkim odnaleźć siebie, wewnętrzny spokój, jak nie walczyć z samym sobą i nie robić przy tym krzywdy innym? Jak dostrzec drugiego człowieka, jego potrzeby, oczekiwania? Jak pójść na kompromis i w końcu zacząć ufać innym ludziom?

Losy głównego bohatera pokazują, że droga do sukcesu nie jest nigdy łatwa. Determinacja Adama Jonesa w filmie ukazana jest zarówno jako siła budująca jak i destrukcyjna. Determinacja w osiągnięciu sukcesu co raz popycha go do przodu po to aby za chwilę musiał wykonać kilka kroków w tył.

Jakie zatem przesłanie ma ten film?

Czy to że, bez innych ludzi, wspierających nas, trudno nam osiągnąć sukces. Czy też to, że nie zawsze doceniamy otaczających nas osób, które są naszym niedocenianym wsparciem? Może warto czasami odpuścić w pewnych kwestiach i po prostu dać sobie pomóc? Bo bycie liderem i kreatorem to jedno ale bez zespołu nikt nie jest w stanie osiągnąć sukcesu.

Subiektywna recenzja filmu Ugotowany Burnt Adam Jones 2015 / review / Bradley Cooper aktor Sienna Miller
źródło-imdb.com


I w tym momencie słowa Paulo Coelho nie wydają się być do końca trafne: "Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć"... bo na ten cały Wszechświat musimy być gotowi i otwarci.

Czy zatem warto poświęcić swój czas na obejrzenie tego filmu? Myślę, że tak. A Wy, co sądzicie o filmie?


3 komentarze :

kaja pisze...

Świetny wpis!

Unknown pisze...

Dzięki, Kaja! Mam nadzieję, że zachęcimy tym samym inne osoby do obejrzenia tego filmu!

Luned pisze...

Niezły film.

Prześlij komentarz